Wszy – czym są? co to jest wszawica? kto jest narażony? metody leczenia

Wszy – czym są? co to jest wszawica? kto jest narażony? metody leczenia

wszy-na-głowie

Czym są wszy?

Wszy to małe owady, które żyją na ludzkich głowach. Dorosłe wszy są wielkości nasion sezamu. Jaja, zwane gnidami, są jeszcze mniejsze – mniej więcej wielkości płatków łupieżu. Wszy i gnidy znajdują się na skórze głowy lub w jej pobliżu, najczęściej przy szyi i za uszami.

Wszy są pasożytami i aby przetrwać, muszą żywić się ludzką krwią. Są one jednym z trzech rodzajów wszy, które żyją na ludziach. Pozostałe dwa rodzaje to wszy do ciała i wszy łonowe. Każdy typ wszy jest inny, a uzyskanie jednego typu nie oznacza, że dostaniesz inny typ.

Jak rozprzestrzeniają się wszy na głowie?

Wszy poruszają się czołgając się, ponieważ nie mogą skakać ani latać. Rozprzestrzeniają się one poprzez bliski kontakt międzyludzki. Rzadko mogą się rozprzestrzeniać poprzez dzielenie się osobistymi rzeczami, takimi jak kapelusze czy szczotki do włosów. Higiena osobista i czystość nie mają nic wspólnego z pozyskiwaniem wszy. Nie można również uzyskać wszy łonowej od zwierząt. Wszy nie rozprzestrzeniają chorób.

Kto jest narażony na ryzyko wystąpienia wszy na głowie?

Dzieci w wieku 3-11 lat i ich rodziny najczęściej chorują na wszawicę. Dzieje się tak dlatego, że małe dzieci często mają kontakt głową do głowy podczas wspólnej zabawy.

Jakie są objawy występowania wszy na głowie?

Objawy wszawicy obejmują

Łaskoczące uczucie we włosach.
Częste swędzenie, które jest spowodowane reakcją alergiczną na ukąszenia.
Rany od zadrapań. Czasami owrzodzenia mogą zostać zainfekowane bakteriami.
Kłopoty ze snem, ponieważ wszy są najbardziej aktywne w ciemności.

Skąd wiesz, że masz wszy?

Diagnoza wszawicy zazwyczaj wynika z obserwacji wszy lub nitki. Ponieważ są one bardzo małe i szybko się poruszają, możesz potrzebować soczewki powiększającej i grzebienia z drobnymi zębami, aby znaleźć wszy lub gnidy.

Jakie są metody leczenia wszawicy?

Zabiegi na wszy obejmują zarówno szampony bez recepty, jak i na receptę, kremy i balsamy. Jeśli chcesz skorzystać z leczenia bez recepty i nie jesteś pewien, który z nich użyć lub jak go użyć, zapytaj swojego lekarza lub farmaceuty. Należy również najpierw skontaktować się ze swoim dostawcą usług medycznych, czy jesteś w ciąży lub karmiąca, lub czy chcesz zastosować leczenie na małym dziecku.

W przypadku stosowania leczenia wszy głowami należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Produkt należy stosować zgodnie z instrukcją. Stosować wyłącznie na skórę głowy i włosy przytwierdzone do skóry głowy. Nie należy stosować go na inne włosy na ciele.
Stosować tylko jeden produkt naraz, chyba że lekarz zaleci stosowanie dwóch różnych rodzajów jednocześnie.
Zwróć uwagę na to, co w instrukcji mówi o tym, jak długo należy zostawiać lek na włosach i jak należy go wypłukać.
Po wypłukaniu należy użyć grzebienia o drobnych zębach lub specjalnego grzebienia nitowego, aby usunąć martwe wszy i gnidy.
Po każdym zabiegu sprawdź, czy na włosach nie ma wszy i gnid. Włosy należy rozczesywać, aby usunąć wszy i gnidy co 2-3 dni. Zrób to przez 2-3 tygodnie, aby upewnić się, że wszystkie wszy i gnidy zniknęły.
Wszyscy domownicy i inne bliskie osoby kontaktowe powinny być sprawdzane i w razie potrzeby leczone. Jeśli leczenie bez recepty nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, możesz zwrócić się do swojego lekarza o przepisany produkt.

wszawica

Czy można zapobiec wszawicy?

Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy. Jeśli masz już wszy, oprócz leczenia, powinieneś

Uprać ubrania, pościel i ręczniki gorącą wodą i wysuszyć je w gorącym cyklu suszarki.
Namocz grzebienie i szczotki w gorącej wodzie na 5-10 minut.
Odkurzaj podłogę i meble, szczególnie tam, gdzie siedzisz lub leżałeś.
Jeśli są przedmioty, których nie można umyć, zapieczętować je w plastikowej torbie na dwa tygodnie.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy u dzieci:

Naucz dzieci, jak unikać kontaktu głową do głowy podczas zabawy i innych zajęć.
Uczenie dzieci, aby nie dzieliły się odzieżą i innymi przedmiotami, które zakładają na głowę, takimi jak słuchawki, krawaty do włosów i hełmy.
Jeśli Twoje dziecko ma wszy, upewnij się, że sprawdziłeś zasady w szkole i/lub w przedszkolu. Dziecko może nie być w stanie wrócić, dopóki wszy nie zostaną całkowicie wyleczone.
Nie ma wyraźnych dowodów naukowych na to, że wszy mogą zostać uduszone domowymi środkami leczniczymi, takimi jak majonez, oliwa z oliwek lub podobne substancje. Nie należy również używać nafty lub benzyny; są one niebezpieczne i łatwopalne.

Salmonella

Dieta wysokobiałkowa

Close Menu