Spondylolisteza (kręgozmyk) – co to jest, leczenie, zapobieganie

Spondylolisteza-kręgozmyk-co-to-jest,-leczenie-zapobieganieCo to jest spondylolisteza inaczej zwana kręgozmyk?

Spondylolisteza to problem, w którym jedna kość grzbietowa (kręgi) przesuwa się w dół nad kością pod nią. Najczęściej odbywa się ona w obniżonym kręgosłupie (położenie lędźwiowo-krzyżowe). Czasami może to spowodować uciskanie kręgosłupa lub korzeni nerwowych. Może to powodować ból pleców, a także bolce i igły lub słaby punkt jednej lub obu nóg. W nietypowych przypadkach może to również spowodować utratę kontroli nad twoim pęcherzem lub jelitami. Zwróć się jak najszybciej do specjalisty medycznego, jeżeli zaczniesz wyrzucać kontrolę nad pęcherzem lub układem pokarmowym.
W niektórych przypadkach, kiedy kręgi się rozbierają, możesz nie mieć żadnych oznak i objawów we wszystkich lub nie mieć ich wcale do lat późniejszych. Później możesz mieć ból w głębokim grzbiecie lub tyłku. Mięśnie w twojej nodze mogą być naprawdę ograniczone lub słabe. Możesz nawet kuleć.

Co powoduje spondylolistezę?

Kości w twoim kręgosłupie są zintegrowane w kilku malutkich stawach, które utrzymują kości w jednej linii, umożliwiając im jednocześnie poruszanie się. Spondylolisteza jest spowodowana problemem z kilkoma z tych małych stawów, który umożliwia przemieszczanie się jednej kości poza linię.
Kręgozmyk może być spowodowane przez jeden z wielu problemów z małych stawów w plecach. Być może masz:
wadliwy staw, który miałeś, biorąc pod uwagę ten poród (genetyczny).
Staw uszkodzony w wyniku upadku lub innego urazu.
Kręg ze złamaniem przeciążeniowym spowodowanym nadmierną eksploatacją stawu.
Staw uszkodzony przez infekcję lub zapalenie stawu.
Spondylolisteza wpływa na młodzież, a także nastolatków związanych ze sportem. Niektóre zajęcia sportowe, takie jak gimnastyka lub podnoszenie ciężarów, mogą spowodować nadmierne wykorzystanie kości grzbietowych do tego stopnia, że stres i niepokój mogą spowodować złamania kręgów, które mogą spowodować spondylolistezę.
Starsi dorośli mogą rozwinąć spondylolistezę, ponieważ zużycie pleców powoduje stres i złamania nerwowe. Podobnie może się zdarzyć bez złamań lękowych, gdy zarówno dysk, jak i stawy są zużyte i rozebrane w miejscu.

Jakie są tego objawy?

Objawy spondylolistezy mogą się składać:
Dyskomfort pleców lub tyłka.
Dyskomfort sięgający od dolnej części pleców w dół jednej lub obu nóg.
Uczucie zdrętwienia lub osłabienia w jednej lub obu nogach.
Problem z chodzeniem.
Bóle nóg, pleców lub tyłków, które nasilają się podczas schylania się lub obracania.
Utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami, w nietypowych sytuacjach.
W niektórych przypadkach kręgozmyk nie daje żadnych objawów.

Jak rozpoznaje się spondylolistezę?

Jeżeli podejrzewa, że masz spondylolistezę, lekarz z pewnością weźmie pod uwagę zdjęcia rentgenowskie pleców. Zdjęcia rentgenowskie z pewnością wykażą, czy któryś z kręgów pleców ma złamania lub złamania, a także czy rzeczywiście wymknął się spod kontroli. Można również wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny w celu dokładnego określenia uszkodzeń, a także pomocy w terapii przewodniej.

Jak dokładnie jest ono leczone?

Leczenie spondylolistezy rozpoczyna się od zaprzestania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która mogła spowodować uszkodzenie kręgów. Aby złagodzić dyskomfort, zapytaj swojego lekarza, czy możesz przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, składające się z advilu (np. Advil) lub naproxenu (np. Aleve). Nie podawaj środków przeciwbólowych żadnej osobie w wieku powyżej 18 lat ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia choroby Reye’a, poważnej dolegliwości. Acetaminofen (taki jak Tylenol) może również pomóc w dyskomforcie. Bądź bezpieczny z lekarstwami. Przeczytaj jak również stosuj się do wszystkich wskazówek na etykiecie.
Lekarze często sugerują fizjoterapię w celu nagromadzenia tkanki mięśniowej brzucha, a także pleców (kondycjonowanie rdzenia). U osób otyłych może również pomóc utrata masy ciała.
Gdy ból jest silny lub kości nadal się przemieszczają, lub gdy istnieje uszkodzenie korzenia nerwowego lub kręgosłupa związane z spondylolistezą, leczenie chirurgiczne może często pomóc. Operacja może być wykonana w celu pozbycia się kości lub innych tkanek, aby zdjąć stres z rdzenia kręgowego lub nerwów (dekompresja). Albo leczenie chirurgiczne może być wykonane w celu połączenia kości gotowe. Często zarówno dekompresja, jak i połączenie są wykonywane podczas dokładnie tego samego leczenia chirurgicznego. Po każdym z tych zabiegów chirurgicznych może być konieczne założenie na jakiś czas aktorów lub oparcie pleców. Później terapia rehabilitacyjna pomoże wzmocnić Twoje tkanki mięśniowe, a także ułatwić ruch.

Zapoznaj się również z innymi tematami:

Statyny

Idealica