Statyny – dlaczego i kiedy stosowane, jak działają

statyny-skutki-uboczne-kiedy-stosowane-jak-działająDlaczego stosowane są statyny?

Statyny są wykorzystywane do obniżenia poziomu cholesterolu i zagrożenia zatrzymania krążenia i udaru mózgu.

Jakie są przykłady stosowania statyn?

Oto kilka przykładów statyn. Dla każdego produktu z listy kontrolnej, nazwa rodzajowa jest pierwsza, po której następuje dowolny rodzaj marki.
Atorvastatin (Lipitor).
lovastatin.
prawastatyna (Pravachol).
rosuvastatin (Crestor).
simwastatin (Zocor).
To nie jest kompletna lista kontrolna statyn.

Jak działają statyny?

Statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie ilości wytwarzanego przez organizm cholesterolu.
Wraz z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi, statyny minimalizują obrzęk wokół nagromadzenia się cholesterolu (tzw. płytka nazębna). Może to zmniejszyć niebezpieczeństwo, że płytka nazębna z pewnością się rozpadnie, a także spowoduje powstanie skrzepu krwi, który może prowadzić do choroby układu krążenia lub udaru mózgu.

Co z negatywnymi skutkami?

Przy przyjmowaniu statyn może boleć Cię masa mięśniowa. U niektórych osób statyny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z cukrzycą.
Negatywne skutki przyjmowania leków zawierających statynę są najbardziej prawdopodobne w przypadku stosowania większych dawek.
Ogólne informacje o negatywnych skutkach.
Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Wiele osób nie ma skutków ubocznych. Jak również niewielkie efekty uboczne w niektórych przypadkach znikają po pewnym czasie.
Ale często działania niepożądane mogą być problemem lub mogą być poważne.
Jeśli masz problemy z działaniami niepożądanymi, porozmawiaj z lekarzem. Może on być w stanie obniżyć Twoją dawkę lub dostosować się do różnych leków.
Stale upewnij się, że uzyskasz konkretne informacje na temat przyjmowanego leku. Aby zapoznać się z pełną listą działań niepożądanych, sprawdź informacje, które zawierał lek, którego używasz. Jeśli masz pytania, porozmawiaj z farmakologiem lub lekarzem.
Przestrogi dotyczące statyn.
Ogólne uwagi dotyczące wszystkich leków składają się z następujących elementów:.
Reakcje alergiczne: Wszystkie leki mogą wywołać reakcję alergiczną. Często może to być sytuacja awaryjna. Przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego leku, należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszelkich wcześniejszych alergiach, które rzeczywiście wystąpiły.
Interakcje z lekami: Czasami jeden lek może utrzymać dodatkowy lek z dobrego funkcjonowania. Albo możesz uzyskać negatywne efekty, których naprawdę nie przewidziałeś. Leki mogą dodatkowo wchodzić w interakcje z określonymi produktami spożywczymi lub napojami, takimi jak sok grejpfrutowy czy alkohol. Niektóre interakcje mogą być niebezpieczne.
Urazy u nienarodzonych dzieci, jak również niemowląt: Jeśli spodziewasz się, próbujesz zajść w ciążę lub karmisz piersią, zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy któryś z leków, które bierzesz, może zaszkodzić dziecku.
Różne inne problemy zdrowotne: Przed zażyciem leku, upewnij się, że Twój lekarz lub farmaceuta dowiedział się o wszystkich Twoich chorobach. Inne problemy zdrowotne mogą mieć wpływ na przyjmowany przez Ciebie lek. Albo lek na jeden problem zdrowotny może mieć wpływ na dodatkowy problem zdrowotny.
Stale informuj swojego lekarza lub farmakologa o wszystkich przyjmowanych przez Ciebie lekach. Dotyczy to zarówno leków wydawanych na receptę, jak i leków wydawanych bez recepty oraz naturalnych produktów zdrowotnych. Informacje te z pewnością pomogą uniknąć poważnych problemów.
Nieustannie staraj się uzyskać szczegółowe informacje na temat przyjmowanych leków. Aby zapoznać się z pełną listą ostrzeżeń, sprawdź szczegóły, które zawierał lek, którego używasz. Jeśli masz pytania, porozmawiaj z farmakologiem lub lekarzem.

Inne ciekawe artykuły:

Gruźlica

Typy wypadania włosów – rodzaje