Tonometria aplanacyjna – co to jest, rodzaje, metody

Tonometria-aplanacyjna-co-to-jest-rodzaje-metody

Badanie tonometryczne określa ciśnienie wewnątrz oka, które nazywane jest stresem wewnątrzgałkowym (IOP). Ten egzamin używa szukać jaskra, oko choroba która może tworzyć stratę wzroku przez uszkadzać nerw w tylnym oku (optyczny nerw). Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być spowodowane przez nagromadzenie się płynu, który nie odprowadza skutecznie rur z oka.

Tonometryczne mierniki IOP poprzez stuknięcie oporu rogówki na stres (wrażenie). Kropelki do zdrętwienia powierzchni oka są stosowane z dużą ilością zgodnych metod.

Metody tonometrii:

Tonometria aplanacyjna (Goldmann). Ten rodzaj tonometrii wykorzystuje maleńką sondę do delikatnego spłaszczenia części rogówki w celu określenia obciążenia oka, jak również mikroskop zwany lampą szczelinową do patrzenia na oko. Ciśnienie w oku określane jest na podstawie tego, jak duże jest ciśnienie potrzebne do spłaszczenia rogówki. Ten typ tonometria jest bardzo dokładny i zazwyczaj robi używają mierzyć IOP po prostym przesiewowym teście (tak jak air-puff tonometry) znajduje zwiększonego IOP.


Tonometria z nadrukiem cyfrowym. Tonometria cyfrowa jest coraz częściej wykorzystywana do sprawdzania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Mimo że jest ona bardzo dokładna, wyniki tonometrii cyfrowej mogą być inne niż tonometria alastacyjna. Lekarz delikatnie umieszcza zaokrągloną wskazówkę narzędzia przypominającego pióro prosto na rogówce. Analiza IOP ujawnia się na maleńkim panelu komputera.


Tonometria bezkontaktowa (pneumotonometria). Bezdotykowa (lub pneumotonometria) tonometria nie dotyka oka, ale wykorzystuje pęczek powietrza do spłaszczenia rogówki. Ten rodzaj tonometrii nie jest najlepszym sposobem pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest ona jednak powszechnie stosowana jako prosty sposób poszukiwania wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, jak również jest najwygodniejszym sposobem oceny dzieci. Ten rodzaj tonometrii nie wykorzystuje drętwienia kropli do oczu.

Inne materiały:

Testosteron

Tężec