Typy wypadania włosów – rodzaje

Typy wypadania włosów - rodzaje

Istnieje wiele rodzajów wypadania włosów. Zazwyczaj dzieli się je na kategorie w zależności od tego, kiedy ma miejsce podczas cyklu wzrostu włosów: anagen, katagen, a także telogen.

Etap anagenu to okres, w którym Twoje włosy rosną – mieszek włosowy tworzy zupełnie nową łodygę włosową. Większość (90%) włosów na skórze głowy znajduje się w fazie wzrostu, która trwa od 2 do 6 lat.
Etap katagenu następuje po etapie anagenu. Jest to 1- do 2-tygodniowa faza zmiany pomiędzy anagenem a telogenem. Mniej niż 1% włosów na skórze głowy znajduje się w tej fazie.
Faza telogenu jest fazą pozostałą. Pod koniec tej 3-4-miesięcznej fazy, kilka twoich włosów wypada. Regularnie zrzucasz do 100 włosów dziennie. Kiedy opadają włosy, w tym samym mieszku włosowym rosną nowe włosy, a cykl wzrostu zaczyna się od nowa.

Łysienie androgenowe to nabyte wypadanie włosów. W tym rodzaju wypadania włosów, cykl wzrostu (anagenu) kończy się krótszy i znacznie krótszy. W mieszkach włosowych rosną włosy, które są cieńsze niż normalnie. Włosy stają się coraz cieńsze i cieńsze, a mieszek włosowy w końcu więdnie.

Alopecia areata to rodzaj wypadania włosów, który powstaje, gdy system odpornościowy organizmu błędnie atakuje mieszki włosowe. Ten rodzaj wypadania włosów zaczyna się pogłębiać, gdy cebulki włosów zbyt wcześnie wchodzą w fazę odpoczynku (telogenu).

Telogen ma kilka przyczyn. W tym rodzaju wypadania włosów, duża ilość włosów przechodzi w fazę spoczynku (telogen), co powoduje zarówno ich utratę jak i przerzedzenie. Zazwyczaj nie więcej niż 50% włosów jest naruszona, a także utrata włosów może mieć miejsce aż 3 miesiące po okazji, która wyzwala składają się z:

Stres psychologiczny lub napięcie fizyczne, takie jak obecna procedura chirurgiczna, dolegliwość lub wysoka gorączka.
Słabe odżywianie, w szczególności brak zdrowego białka lub żelaza w planie diety.
Negatywne skutki działania leków, takich jak rozcieńczalniki krwi (antykoagulanty).
Modyfikacje w stopniach hormonalnych, takie jak te, które mają miejsce po porodzie, podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub w okresie menopauzy.

Dwa rodzaje wypadania włosów niezwiązane z cyklem rozwoju włosów to trójchotylomania i łysienie chwytne.

Trichotillomania jest niekontrolowaną praktyką, w której osoba wyciąga włosy z głowy, rzęs lub brwi. Zazwyczaj pojawia się stres przed wyciągnięciem włosów, a później uczucie ulgi.
Łysienie w uchwycie obejmuje wypadanie włosów wokół krawędzi linii włosów i jest szczególnie zauważalne wokół twarzy, a także skroni. Jest ono spowodowane Twoim podejściem do stylizacji włosów. Specyficzne fryzury mogą przyciągać włosy zbyt ograniczone; na przykład, ograniczone warkocze lub ciasne kucyki mogą powodować wypadanie włosów.

Inne artykuły:

Tonometria