Urazy nosa – co to jest, powaga, powikłania

urazy-nosaCo to jest uraz nosa?

Urazy nosa często zdarzają się podczas uprawiania sportu, zabawy, kontuzji, walk i upadków. Ból, opuchlizna i obrzęk są częste, pomimo niewielkich urazów. Leczenie domowe może zazwyczaj pomóc w złagodzeniu objawów.

Może być naprawdę trudno stwierdzić, czy nos został złamany. Obrzęk może sprawić, że nos będzie wyglądał na przekrzywiony, nawet jeśli nie jest złamany. Jak tylko po kilku dniach obrzęk się zmniejszy, o wiele łatwiej jest stwierdzić, czy nos jest rzeczywiście krzywy. Większość lekarzy woli przyjrzeć się zranionemu nosowi krótko po ustąpieniu obrzęku. Od czasu do czasu, w przypadku podejrzenia dodatkowych urazów twarzy lub złamań, mogą być wymagane badania, takie jak RTG lub nawet tomografia komputerowa (CT) umysłu. Zobacz obraz popękanego nosa.

Powaga urazu zatoki szczękowej

Czy nos został złamany, uraz zatoki szczękowej jest poważniejszy, jeśli:

Masz krwotok z nosa, którego nie możesz zatrzymać. Uważaj na najlepszy sposób, aby zapobiec krwawieniu z nosa.
Naskórek nosa zostaje przecięty lub pęknięty, szczególnie w przypadku, gdy uważasz, że nos może zostać złamany. Zwiększa to twoje szanse na zachorowanie.
W tkance oddzielającej macicę (przegroda) tworzy się skrzep krwi. Może to spowodować otwór (perforację) w przegrodzie lub spowodować opadnięcie mostka nosowego (deformację siodła nosa).
Uważasz, że uraz mógł zostać spowodowany przez niewłaściwe użycie. Nadużycie fizyczne często powoduje siniaki, złamania, oparzenia, urazy mózgu i inne wypadki. Jeśli podejrzewasz nadużycie, poszukaj pomocy. Możesz zadzwonić do urzędu ds. opieki nad dziećmi lub dorosłymi, władz, doradcy religijnego lub specjalisty medycznego, np. lekarza lub pielęgniarki, albo doradcy.
Masz uporczywy drenaż z jednego lub obu nozdrzy. Może to być spowodowane przez płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) wydostający się z mózgu do nosa (CSF ) może wystąpić po urazie głowy lub po operacji na uszach lub nosie. Istnieje możliwość wystąpienia choroby płynu mózgowo-rdzeniowego, na przykład zapalenia opon mózgowych, która może wpływać na układ nerwowy, a także zagrażać życiu.

Zakażenie złamanym nosem

Większość złamanych nosów leczy się bez problemów. Kiedy pojawiają się problemy, mogą one obejmować:

Zmiana kształtu lub wielkości ich nosa, a nawet skręcony lub wygięty nos. Kilka urazów nosa, szczególnie w okresie młodości, zwiększa ryzyko uszkodzenia komórek i struktur wewnątrz nosa. Może to prowadzić do długotrwałych problemów.
Kłopoty z oddychaniem lub duszność w nosie.
Choroba nosa, infekcja kości lub kości z okolicy twarzy.
Nieprawidłowość w tkance oddzielającej macicę (odchylona przegroda nosowa).
Otwór (perforacja) w przegrodzie.
Intensywne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych lub nawet ropień umysłu, lub alternatywna choroba płynu mózgowo-rdzeniowego.

Środki zaradcze

Środek zaradczy w przypadku bardzo prostego złamania, gdy kość pozostaje na swoim miejscu, zwykle zawiera leki przeciwbólowe oraz środki znieczulające do nosa. Możesz potrzebować szyny nosowej lub nie.

Jeśli nos jest złamany i nie na swoim miejscu, może być konieczne jego ustawienie. Większość lekarzy woli czekać na powrót prawie każdego obrzęku przed założeniem popękanego nosa. Większość obrzęków zmniejsza się po dwóch lub trzech dniach, ale może trwać nawet od siedmiu do 14 dni. Po założeniu nosa można założyć opakowanie do nosa i założyć szynę. W przypadku zastosowania opakowania można podać antybiotyki, które pomogą zapobiec chorobie. Lekarz może chcieć ponownie sprawdzić własny nos i wyjąć opakowanie w ciągu 2-3 dni.

Jeśli masz uraz nosa, bardzo ważne jest, aby szukać innych wypadków na głowę, twarz i gardło, w tym złamany kości policzkowej, uraz oczu, uraz zębów lub jamy ustnej, a nawet uraz kręgosłupa szyjnego. Jeśli uważasz, że możesz znaleźć różne wypadki, skorzystaj z tematów z sekcji Informacje o podobnych wypadkach, aby ocenić te szkody.

Przeszczep organów

Spondylolisteza