Uszkodzenie łąkotki-diagnoza, objawy, leczenie

uszkodzenie-łąkotkiCo to jest uszkodzenie łąkotki?

Uszkodzenie łąkotki to częsty uraz kolana. Łąkotka może być gumowym krążkiem w kształcie litery C, który poduszkuje własne kolano. Każde kolano ma dwie łąkotki (liczbę mnogą łąkotki) – ty na zewnętrznej granicy kolana, a ty na wewnętrznej. Łąkotka utrzymują Twoją kolano bardziej stabilnie, równoważąc Twoją wagę po drugiej stronie kolana. Zerwana łąkotka może zatrzymać kolano przed rozpoczęciem prawidłowej pracy.

Co może spowodować uszkodzenie łąkotki?

Rozerwanie łąkotki jest często spowodowane szybkim skręcaniem lub zginaniem, często z wszczepioną stopą w miarę zginania się kolana. Uszkodzenia łąkotki mogą pojawić się po podniesieniu czegoś ciężkiego lub uprawianiu sportu. Od kiedy się zestarzejesz, Twoja łąkotka zużyje się. Na pewno pozwoli to na łatwe jej rozerwanie.

Jakie są objawy?

Są 3 rodzaje rozerwania łąkotki. Każdy z nich zawiera swoją własną grupę objawów.

Przy lekkim rozdarciu, możesz mieć lekką opuchliznę i ból. To zwykle znika w dwa lub trzy tygodnie.

Średnie łzy mogą prowadzić do bólu po stronie przyśrodkowej lub w środku własnego kolana. Obrzęk powoli pogłębia się ponad dwa lub trzy dni. Może to spowodować, że kolano stanie się sztywne i ograniczyć możliwość zgięcia kolana, ale chodzenie jest zazwyczaj możliwe. Podczas obracania kolana lub łokcia może pojawić się ostry ból. Objawy te mogą całkowicie zaniknąć w ciągu 1 lub 2 tygodni, ale mogą powrócić w przypadku skrętu lub nadmiernego używania własnego kolana. Ból może przychodzić i odchodzić przez dziesiątki lat, niezależnie od tego, czy rozdarcie nie jest leczone.

Z powrotem w ostrych łzach, kawałki rozerwanej łąkotki są w stanie przenieść się do przestrzeni połączonej. To może spowodować, że kolano będzie chwytać lub nawet zablokować. W przeciwnym razie możesz nie być w stanie go zastąpić. Twoje kolano będzie czuć się „chwiejnie” lub ustąpi bez ostrzeżenia. Może puchnąć i usztywnić się po wypadku lub w ciągu dwóch lub trzech dni.

W przypadku, gdy będziesz w podeszłym wieku, jak również gdy twoja łąkotka będzie zużyta, nie będziesz w stanie zrozumieć, czego dokładnie nie zrobiłeś. Możesz po prostu pamiętać o bólu, gdy masz z pozycji przysiadki, jako przykład. Lęk i niewielki obrzęk są zazwyczaj jedynymi wskaźnikami.

Jak diagnozuje się uszkodzenie łąkotki?

Twój lekarz zapyta o wcześniejsze urazy i dokładnie o to, co robisz, jeśli kolano zaczęło boleć. Badanie fizyczne może pomóc lekarzowi określić, kiedy rozdarta łąkotka może być przyczyną bólu. Lekarz pojawi się przy obu kolanach, a także oceni, czy Twoje kolano jest zasinione, czy jest elastyczne, a także na ile bezpieczne jest Twoje kolano. Zazwyczaj można również uzyskać zdjęcia rentgenowskie.

Być może zechcesz spotkać się z lekarzem ortopedą w celu przeprowadzenia dłuższej analizy. Oceny te mogą obejmować rezonans magnetyczny, który daje bardzo wyraźny obraz miejsca rozerwania i tego, jak poważne jest ono naprawdę.

Jak można by to leczyć?

Najlepszy sposób leczenia rozerwania łąkotki przez lekarza zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj rozerwania, przy którym może ono być, a także od tego, jak poważne jest naprawdę. Twoja epoka i to, jak bardzo jesteś zajęty, może mieć również wpływ na decyzje dotyczące leczenia.

Leczenie może obejmować:

Pośpiech, hokej, owinąć kolano elastyczną skarpetą i rozjaśnić nogę poduszkami.
Terapia.
Chirurgia mająca na celu naprawę łąkotki.
Operacja usunięcia części łąkotki.

Urazy nosa

Przeszczep organów