Wszy – czym są, kto narażony, leczenie, wszawica

Co to są wszy na głowie?

Wszy – czym są, kto narażony

Wszy głowowe to małe owady żyjące na ludzkich głowach. Dorosłe wszy są mniej więcej takiej samej wielkości jak nasiona sezamu. Jaja, zwane gnidami, mają jeszcze mniejsze rozmiary – co do wielkości płatka łupieżu. Wszy i gnidy znajdują się na skórze głowy lub w jej pobliżu, najczęściej na linii szyi, jak również za uszami.

Wszy głowowe są pasożytami, które muszą żerować na ludzkiej krwi, aby przeżyć. Należą one do 3 rodzajów wszy, które żyją na ludziach. Pozostałe dwa rodzaje to wszy ciała i wszy łonowe. Każdy rodzaj wszy jest inny, jak również uzyskanie jednego rodzaju nie oznacza, że na pewno dostaniesz jeszcze jeden rodzaj.

Jak dokładnie rozprzestrzeniają się wszy głowowe?

Wszy krok po kroku czołgają się, bo nie mogą skakać ani latać. Rozprzestrzeniają się przez bliski kontakt z osobą. Rzadko mogą się rozprzestrzeniać przez dzielenie się poszczególnymi rzeczami, takimi jak kapelusze czy szczotki. Indywidualna higiena, jak również warunki sanitarne nie mają nic wspólnego z dostaniem się wszy do głowy. Dodatkowo nie można dostać wszy łonowej od zwierząt domowych. Wszy głowy nie rozprzestrzeniają choroby.

Kto jest narażony na wszy na głowie?

Dzieci w wieku 3-11 lat, a także członkowie ich rodzin zazwyczaj dostają wszy. Dzieje się tak dlatego, że małe dzieci podczas wspólnej zabawy mają zwykle zawodzenie szyi i karku.

Jakie są oznaki występowania wszy głowowej? Objawy.

Oznaki i symptomy występowania wszy głowowej obejmują

Uczucie łaskotania we włosach
Regularne swędzenie, które jest wywoływane przez alergię na ataki
Bóle od zadrapania. W niektórych przypadkach owrzodzenia mogą zostać zainfekowane mikroorganizmami.
Problem z odpoczynkiem, ponieważ wszy głowy są najbardziej energetyczne w ciemności

Tylko jak rozpoznać, że masz wszy głowowe?

Diagnoza medyczna dotycząca wszy głowowych zwykle pochodzi od pojawienia się wszy lub nitki. Ponieważ są one bardzo małe i szybko się poruszają, może być konieczne użycie soczewki powiększającej, a także grzebienia z drobnymi zębami, aby odkryć wszy lub gnidy.

Jakie są zabiegi na wszy głowowe? Leczenie.

Wszy – leczenie, wszawica

Zabiegi na wszy głowowe składają się zarówno z szamponów bez recepty jak i szamponów na receptę, kremów, a także kremów. Jeśli zamierzasz zastosować terapię bez recepty, a także nie jesteś pewien, z której z nich skorzystać lub jak ją zastosować, zapytaj swojego dostawcę usług medycznych lub farmaceutę. Musisz też najpierw porozmawiać z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub karmiąca, albo jeśli chcesz zastosować kurację na dziecko.

Należy wykonać te czynności w przypadku stosowania kuracji na wszy głowy:

Używaj produktu zgodnie z instrukcjami. Używaj go tylko do skóry głowy, jak również do włosów połączonych ze skórą głowy. Nie wolno używać go na różnych innych włosów ciała.
Używaj tylko jednego produktu na raz, chyba że Twój lekarz poinformuje Cię o użyciu 2 różnych rodzajów jednocześnie
Zwróć uwagę na to, co mówią wskazówki dotyczące tego, jak długo należy zostawiać lek na włosach i jak dokładnie należy go zmywać.
Po umyciu należy użyć grzebienia o drobnych zębach lub specjalnego „grzebienia nitkowego”, aby wyeliminować martwe wszy, a także gnidy.
Po każdej terapii należy sprawdzić włosy pod kątem wszy i gnid. Co 2-3 dni należy czesać włosy, aby usunąć gnidy i wszy. Należy to robić przez 2-3 tygodnie, aby mieć pewność, że wszystkie wszy i gnidy zniknęły.

Wszyscy domowi uczestnicy i różne inne bliskie osoby muszą zostać sprawdzone i w razie potrzeby zajęte. Jeśli terapia bez recepty nie przynosi korzyści, możesz poprosić swojego dostawcę usług medycznych o przepisany produkt.

Czy można uniknąć wesz na głowie?

Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wszy. Jeśli masz już wszy, to oprócz terapii, musisz

Odzież, pościel i ręczniki należy czyścić ciepłą wodą, a także suszyć je przy użyciu ciepłego cyklu suszarki do ubrań.
Nasączyć grzebienie i szczotki w gorącej wodzie na 5-10 minut.
Odkurzaj podłogę, a także umeblowanie, szczególnie tam, gdzie siedziałeś lub leżałeś
Jeśli są rzeczy, których nie można umyć, zamknij je w plastikowej torbie na 2 tygodnie.

Żeby twoje dzieci nie opanowały wszy:

Ucz dzieci, aby uniknąć kontaktu z szyją i karkiem podczas zabawy, jak również różnych innych działań
Uczyć dzieci nie dzielenia się odzieżą i różnymi innymi rzeczami, które zakładają na głowę, takimi jak słuchawki, połączenia włosów, a także kaski.
Jeśli Twoje dziecko ma wszy, upewnij się, że sprawdzasz polisy w placówce i/lub w przedszkolu. Dziecko może nie mieć możliwości powrotu do domu, dopóki wszy nie zostaną całkowicie usunięte.

Nie ma wyraźnego klinicznego dowodu na to, że wszy mogą zostać uduszone przez naturalne środki zaradcze, takie jak majonez, oliwa z oliwek lub podobne substancje. Nie należy również używać nafty ani gazu; są one groźne i łatwopalne.

Salmonella

Dieta wysokobiałkowa