Wybielanie zębów – jak wybielić, rodzaje, cena

wybielanie-zębów-jak-wybielić

Rozjaśnienie zębów nie jest zabiegiem klinicznym – nie prowadzi do zdrowszych zębów, ale może prowadzić do bielszych zębów i jaśniejszego uśmiechu. W konsekwencji może to sprawić, że ludzie poczują się o wiele lepiej o siebie.

Istnieją dwa rodzaje wybielania zębów:

Wybielanie zębów zmienia kolor szkliwa, a także pozbywa się zarówno przebarwień powierzchniowych jak i tych znacznie głębszych w zębach. Twój dentysta może wybielić zęby w swoim gabinecie, lub możesz to zrobić samodzielnie z pakietem, który oferuje Ci dentysta lub z zestawem, który kupujesz bez recepty. Substancją chemiczną stosowaną do wybielania zębów jest zazwyczaj nadtlenek karbamidu. Różne produkty używają tego środka chemicznego w różnym stopniu.
Do wybielania pasty do zębów używa się surowego (szorstkiego) produktu, który „zeskrobuje” plamy powierzchniowe i wypoleruje zęby.

Wybielanie

W przypadku oświetlenia w gabinecie, lekarz stomatolog zazwyczaj stosuje wybielacz z laserem lub światłem, aby przyspieszyć zabieg. Przeglądanie ekstraktów zazwyczaj trwa od pół godziny do 1 godziny, a także może wymagać więcej niż jednego zabiegu. Twój dentysta z pewnością ochroni Twoje tkanki dziąseł żelem lub osłoną, a następnie umieścić środek wybielający na zębach. Koncentrat wybielający stosowany w procesie gabinetowym jest zazwyczaj silniejszy niż ten stosowany w innych metodach, ponieważ lekarz dentysta może zobaczyć, jak jest on wykorzystywany.

Twój dentysta może również dostarczyć Ci zestaw z ustnikiem i żelem, który składa się z wybielacza. Twój dentysta może zrobić niestandardowy ustnik, aby dopasować go do Twoich zębów. W tych pakietach zazwyczaj używa się wybielacza o niższej ostrości niż w procesie gabinetowym. Twój dentysta z pewnością powie Ci dokładnie, jak zwykle zakładać ustnik, a także na jak długo.

Zestaw nadstawny jest podobny do tego, co oferuje Państwu lekarz dentysta. Wybielacz skupia się na tym, jak go używasz i jak długo go używasz. Na przykład, niektóre produkty wykorzystują ustnik, a inne używają pasków, które kładziesz na zębach.

Każda z tych metod wiąże się z innymi wydatkami, a polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj za nie nie nie płaci. Wybierasz podejście, które działa najlepiej dla Ciebie i na które Cię stać.

Porozmawiaj ze swoim dentystą przed rozjaśnieniem zębów. To nie pomaga każdej osobie. Korzystanie z wybielacza dla:

Żółtawe zęby na ogół dobrze funkcjonują.
Brązowe zęby będą funkcjonować, ale nie razem z żółtymi.
Szarawe zęby mogą w żaden sposób nie działać dobrze.

Dodatkowe wybielanie może nie funkcjonować, jeśli w przednich zębach znajdują się spoiwa lub wypełnienia w kolorze zębów. Wybielacz z pewnością nie będzie miał wpływu na kolor tych materiałów, jak również będą one odstawać od siebie, jeśli wybielisz resztę swoich zębów. Nieustannie rozmawiaj z dentystą przed zastosowaniem wybielacza, zwłaszcza jeśli masz kilka wypełnień, koron lub naprawdę ciemne plamy.

Wybielanie zębów może mieć negatywne skutki. Zęby mogą stać się delikatne podczas korzystania z usługi wybielania, jednak ten poziom nadwrażliwości zwykle zanika po zakończeniu leczenia. Część ustna, która nie pasuje dobrze, może uszkodzić dziąsła.

Pamiętaj, że wybielanie nie jest trwałe. Powoli Twoje zęby ponownie ulegną przebarwieniu. Pewne wybory życiowe, takie jak picie kawy lub palenie tytoniu, przyspieszą tylko jak szybko Twoje zęby stracą swój nowy blask.
Młodzież, a także nastolatki

Młodzież, a także nastolatki z przebarwionymi zębami mogą mieć niekorzystny obraz siebie, który może prowadzić do szkodliwych zachowań. Wybielanie zębów może pomóc im w uzyskaniu obrazu siebie.

Zarówno u dzieci, jak i u nastolatków mogą pojawić się przebarwione lub zmatowiałe zęby:

Urazu lub infekcji.
Fluoroza, która wykorzystuje nadmierną ilość fluoru. Może to zmienić kolor zębów.
Antybiotyk tetracyklina. Zastosowanie tego antybiotyku może spowodować przebarwienia na zębach.

Ważne jest, aby porozmawiać o wybielaniu zębów z dentystą. Jeśli Twoje dziecko nadal ma mieszankę kluczy, a także nieodwracalne zęby, wybielanie wszystkich zębów może doprowadzić do tego, że będą one miały różne odcienie bieli. Wynika to z faktu, że grubość szkliwa zębów jest różna w tych dwóch rodzajach zębów. Odcienie mogą się również zmieniać, gdy zęby długoterminowe zastępują zęby pierwotne.

Przeczytaj także o:

Półpasiec

Swędzenie